Tilbake til islam.no
  FAQ FAQ  Forum Search   Calendar   Register Register  Login Login

Topic ClosedGuds rep!????

 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
socrates View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06 Desember 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 1848
Direct Link To This Post Topic: Guds rep!????
    Posted: 30 Januar 2006 at 21:11

3-103 Hold dere alle fast i Guds rep! Unngå splittelser, og kom i hu Guds nåde mot dere den gang dere var fiender og Han forenet deres hjerter, slik at dere ved Hans nåde ble brødre. Dere var på kanten av Ildens avgrunn, og Han reddet dere fra den. Slik klargjør Gud sitt ord for dere, at dere må finne ledelse!

3-105 Vær ikke som dem som kommer i splittelse og uenighet, etter at de har mottatt klar beskjed. Disse er hjemfalne til stor straff,

6-159De som har splittet sin religion og er blitt sekter, dem har du intet å gjøre med. Deres sak vil Gud ta seg av. Så vil Han fortelle dem hva de bedrev.

30-32av dem som splitter sin religion og blir sekter, hvor hver gruppe fryder seg over sitt.

 Hvordan skal vi unngå splittelser??

Back to Top
J-Jasmin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 30 September 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 6212
Direct Link To This Post Posted: 30 Januar 2006 at 23:34
  • Å fokusere på det fellese, ikke det ulike
  • Å ta utgangspunkt i kjernen
  • Enes om det grunnleggende, godta nyansene
  • Vær stolte av det mangfoldige muslimske felleskapet
  • Unngå direkte misjonering
  • Vær ydmyke ovenfor hverandre, tålmodige og vise respekt
  • Dialog og åpenhet

Det muslimske felleskap er veldig viktig å pleie. Vi er muslimer i ulike retninger, men vårt budskap er hos alle nedfelt i en og samme Bok, Koranen. Det alene bør være nok til holde fast i Guds rep, som en felles masse.

Troende! Hvorfor sier dere en ting og gjør noe annet? Det er dypt hatet av Allaah at deres ord ikke overensstemmer med deres handlinger!(Koranen 61:2-3)
Back to Top
anne View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 04 Desember 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 95
Direct Link To This Post Posted: 01 Februar 2006 at 14:44

For å unngå splittelse må man holde fast i Guds rep.Det er litt vanskelig når man ikke er enig i hva Guds rep er. Burde vel kanskje være en diskusjon om dette?

Back to Top
Jihad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 30 Januar 2006
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 263
Direct Link To This Post Posted: 02 Februar 2006 at 18:53

Guds rep er allerede diskutert i mange 100 år siden.

Alle spørsmål er allerede svart, problemet ligger vell for de fleste hvor de skal lete.

Jeg skal komme tilbake til en full detaljert beskrivining fra Quraan og Hadith hva guds rep egentlig er.

Det er nemlig ikke lett å gi en kort forklaring annet en den første hirarkiske sammenheng :

La illaha IllAllah, Muhammed'ur Rasoolullah.

Det finnes ingen gud bortsett fra Allah, Muhammed er hans sende bud.

Som er trosbekjennelsen, der begynner repet av Allah.

Og deretter den systematiske orden av Al-islam.

Inshallah jeg skal ikke bare henvise dere til diverse linker, isteden så oppsumerer vi hele repet her på forumet hvis dette er ønsket. så alle kan delta.

Det er nemelig Vitalt å kunne, og kunne forstå hva betydningen egentlig er, det er mange som feiler her, pga dette utspringer flere så kalte "sekter" som har kommet frem til egen konklusjon.

 

 

Kommer tilbake til det!

 

Jihad

 

Back to Top
anne View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 04 Desember 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 95
Direct Link To This Post Posted: 02 Februar 2006 at 20:39

Fint,venter...

Back to Top
imam_sandnes View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13 Desember 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 2999
Direct Link To This Post Posted: 02 Februar 2006 at 23:01

< => Assalmo Alaikom!

Håper bror Jihad kommer med svaret. Venter spent.

Unngå splittelser kan bety at man ikke skal skape uenigheter i grunnleggende ting i Islam. de tingene som er helt klare
(enten pga. at de står i koranen eller hadith eller at alle sahabah eller de etter dem eller de folk etter dem (2 generasjoner) har blitt enige om)

Men de ikke grunnleggende ting (filiale) som det går ann å være uenig i pga. forskjellige beviser er dette lovlig og kommer ikke under denne ayah der Allah sier unngå splittelser.

Allah vet best!

Back to Top
imam_sandnes View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13 Desember 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 2999
Direct Link To This Post Posted: 02 Februar 2006 at 23:04

Glemte å skrive en ting til.

Ellers hadde det vært feil å ha forskjellige LOVSKOLER som det er idag. Det ble til 4 lovskoler.

Alle er rette fordi de følger hadith. Allah vil gi belønning til alle dem, inshallah!

ALLAH VET BEST < =>

Back to Top
socrates View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06 Desember 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 1848
Direct Link To This Post Posted: 03 Februar 2006 at 00:27

alselam alikum:

menre du(jojano)??

Dialog og åpenhet. er megt bra  hvis mann fokusere på det fellese, ikke det ulike ?

er det sonn dialog og åpenhet vi trenger?



Edited by socrates
Back to Top
socrates View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06 Desember 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 1848
Direct Link To This Post Posted: 03 Februar 2006 at 00:39

< => Assalmo Alaikom!

Håper bror Jihad kommer med svaret. Venter spent.

2-159 De som skjuler det Vi har åpenbart av klar beskjed og ledelse etter at vi har gjort det klart for folk i skriften, over dem hviler Guds og menneskers forbannelse,

1-174De som skjuler noe av skriften som Gud har åpenbart for dem, og tuskhandler med den for en billig penge, de skal få fylle sin buk med ild, og Gud vil ikke tale til dem på oppstandelsens dag, ei heller rense dem. Det venter dem en smertelig straff. 

Back to Top
Jihad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 30 Januar 2006
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 263
Direct Link To This Post Posted: 03 Februar 2006 at 20:09

Flott ;)

Da gjør jeg ett forsøk.

Tauet av Allah i perspektiv.

Forord :

Når man leser Quraan, kan den være med oss, eller mot oss, alt ettersom hvor langt vi har kommet i livet, eller hvor mye disiplin, gudsfrykt, osv man har.

Eksempel :

Hva Allah forbyr, og man ser seg selv gjøre det, så er Quraan mot oss.

Hva Allah gir lov til , og man handler etter , så er Quraan med oss.

Samme gjellder ord av profeten Muhammed(saw) (hadith)

 

Når man prøver å forstå Quraan så må man ta det som står over og følgende i betraktnig :

Man må vite hvor, når versene kom og til hvem det dreier seg om.

Hvem snakker Allah swt til, noen ganger er det referet til Muhammed (saw) noen gannger til Muslimer , mennesker i helhet , grupper osv..

Og man kan ikke forstå Quraan uten å vite Hadith ( alle relevante kjedene fra sterkeste til svakeste hadith - alle er relevante )

Forstå livet til Profeten (saw), og følge derså.(fra ens abilitet best man kan)

Der etter må man i hvertfall gjøre ett forsøk på å se eksemplene til kompanjonene(shahabaene) til profeten Muhammed (FVMH), her mener jeg å lese diverse historier og hendelser, hvordan deres praksis egentlig var på de respektive verdiene/kvalitetene (sunnah) de hadde klart å implementere gjennom Profeten av Allah - som var læreren, som senere dannet Al Islam.

Deretter bør man investigere Tabi'in, de som har sett Profeten(saw) av Allah(SWT) , kommet med troen, og døde med Islam.

Da har man kommet til Skolene , 4 er vellkente Hanafi(tiba tabeen), Shafi'i, Maliki, Hambali, og det fantes flere. ( de 4 er vellkjente og autentiske )

De skolene har filtrerte masse spørsmål og hendelser igjennom tiden, slike ting som haram, halal, makro, fiq osv. Og de ga oss noen standarder som har blitt fulgt nå i langt lang tid- og frem til idag.

Til sist ender systemet på de som har kunnskap, eller abilitet til å forstå visse ting bedere en andre ( dette kan bekreftes av Al Quraan ), de menneskene har som oftest studert lenge og noen blir Alim, Mufti, Hafiz, Ulemah, (på madrassa eller skoler) osv.

Så til de som bare er vanlige Muslimer, som enda prøver å klatre stigen oppover og nærmere Allah swt og følge Hans profet Muhammed(saw), de starter vell å merke med å forstå trosbekejnnelsen for det er her alt ligger som grunnlag og basis for vår eksistens, in dette er tauet , men man forstår den bare med praksiss.

 

Oppsumering :

Kalima Tayyiba : La illaha IllAllah, Muhammed'ur Rasoolullah.

Hadith og Quraan, å følge Ordre av Allah(swt) vist av Hans profet Muhammed Sallallaho Alehi Wa sallam.

Shahabaene de som fulgte profeten (saw) og kom med sin tro og døde med tro.

Skolene de 4 vellkjente - Respektive skolene som er basis for filtrering av Al-Islam til de dypere spørmål og svar.

Stafett løpet som i generasjoner har løpt til idag til våre Ulema, Mufti, Alim osv. ( de med dyp kunnskap og praksis )(hvis man ikke adlyder spesielt Ulema, faller man ut av dette)

Til de pr idag som kan defineres som Mo'min ( en som tror og har lang praksis med abiliteten disiplin, restreksjon og implementasjon av loven Al Islam .)

Muslim - til den som har gitt seg for loven av Allah, og skal finne ut sin posisjon , sin eksistens, og hva personenes mål av skaperen er satt.(hvorfor han nettopp ble født i det respektive århundret, født i den værdens delen, i det respektive landet, respektive byen, i den familien, i nettopp den relegionen, til hvordan han finner ut med spekulasjon "hvem , hva , hvorfor" som da er en del av skjebene.)

Tauet av Allah ligger i Kalima Tayyiba, og dens helhets struktur med 5 søylene i midten, Shahadah, Salaah, Ramadan, Zakaat, Hajj.

Gjør Salaat, og be om veiledning fra Allah.

 

Hadith:

A man came to Allah's Apostle and said, "I saw in a dream, a cloud having shade. Butter and honey were dropping from it and I saw the people gathering it in their hands, some gathering much and some a little. And behold, there was a rope extending from the earth to the sky, and I saw that you (the Prophet) held it and went up, and then another man held it and went up and (after that) another (third) held it and went up, and then after another (fourth) man held it, but it broke and then got connected again." Abu Bakr said, "O Allah's Apostle! Let my father be sacrificed for you! Allow me to interpret this dream." The Prophet said to him, "Interpret it." Abu Bakr said, "The cloud with shade symbolizes Islam, and the butter and honey dropping from it, symbolizes the Qur'an, its sweetness dropping and some people learning much of the Qur'an and some a little. The rope which is extended from the sky to the earth is the Truth which you (the Prophet) are following. You follow it and Allah will raise you high with it, and then another man will follow it and will rise up with it and another person will follow it and then another man will follow it but it will break and then it will be connected for him and he will rise up with it. O Allah's Apostle! Let my father be sacrificed for you! Am I right or wrong?" The Prophet replied, "You are right in some of it and wrong in some." Abu Bakr said, "O Allah's Prophet! By Allah, you must tell me in what I was wrong." The Prophet said, "Do not swear."

Sahih Al-Bukhari Hadith
Hadith 9.170
Narrated by Ibn Abbas

 

 

A man came to the Apostle of Allah (peace be upon him) and said: I saw (in my dream) a piece of cloud from which ghee and honey were dropping. I saw the people spreading their hands. Some of them took much and some a little. I also saw a rope hanging from Heaven to Earth. I saw, Apostle of Allah, that you caught hold of it and ascended by it. Then another man caught hold of it and ascended it. Then another man caught hold of it and ascended it. Then another man caught hold of it, but it broke, and then it was joined and he ascended it. AbuBakr said: May my parents be sacrificed for you, if you allow, I shall interpret it. He said: Interpret it. He said: The piece of cloud is the cloud of Islam; the ghee and honey that were dropping from it are the Qur'an, which contains softness and sweetness. Those who received much or little of it are those who learn much or little of the Qur'an. The rope hanging from Heaven to Earth is the truth which you are following. You catch hold of it and then Allah will raise you to Him. Then another man will catch hold of it and ascend it, Then another man will catch hold of it and it will break. But it will be joined and he will ascend it. Tell me. Apostle of Allah, whether I am right or wrong. He said: You are partly right and partly wrong. He said: I adjure you by Allah, you should tell me where I am wrong. The Prophet (peace be upon him) said: Do not take an oath.

Sunan of Abu-Dawood

Hadith 4615 Narrated by AbuHurayrah

 

Quraan:

102 O ye who believe! fear Allah as He should be feared and die not except in a state of Islam. 427 428

103 And hold fast all together by the rope which Allah (stretches out for you) and be not divided among yourselves; and remember with gratitude Allah's favor on you; for ye were enemies and He joined your hearts in love so that by His grace ye became brethren; and ye were on the brink of the pit of fire and He saved you from it. Thus doth Allah make his signs clear to you: that ye may be guided. 429 430

104 Let there arise out of you a band of people inviting to all that is good enjoining what is right and forbidding what is wrong; they are the ones to attain felicity. 431

105 Be not like those who are divided amongst themselves and fall into disputations after receiving clear signs; for them is a dreadful penalty.

106 On the day when some faces will be (lit up with) white and some faces will be (in the gloom of) black; to those whose faces will be black (will be said): "Did ye reject faith after accepting it? Taste then the penalty for rejecting faith. 432

107 But those whose faces will be (lit with) white they will be in (the light of) Allah's Mercy; therein to dwell (for ever).

108 These are the Signs of Allah: We rehearse them to thee in truth: and Allah means no injustice to any of His creatures.

109 To Allah belongs all that is in the heavens and on earth; to Him do all questions go back (for decision). 433

427 Fear is of many kinds: (1) the abject fear of the coward; (2) the fear of a child or an inexperienced person in the face of an unknown danger; (3) the fear of a reasonable man who wishes to avoid harm to himself or to people whom he wishes to protect; (4) the reverence which is akin to love, for it fears to do anything which is not pleasing to the object of love. The first is unworthy of man; the second is necessary for one immature; the third is a manly precaution against evil as long as it is unconquered; and the fourth is the seed-bed of righteousness. Those mature in faith cultivate the fourth: at earlier stages, the third or the second may be necessary; they are fear, but not the fear of Allah. The first is a feeling of which anyone should be ashamed. (3.102)

428 Our whole being should be permeated with Islam: it is not a mere veneer or outward show. (3.102)

429 The simile is that of people struggling in deep water, to whom a benevolent Providence stretches out a strong and unbreakable rope of rescue. If all hold fast to it together, their mutual support adds to the chance of their safety. (3.103)

430 Yathrib was torn with civil and tribal feuds and dissensions before the Messenger of Allah set his feet on its soil. After that, it became the City of the Prophet, Madinah, and unmatched Brotherhood, and the pivot of Islam. This poor quarrelsome world is a larger Yathrib: can we establish the sacred feet on its soil, and make it a new and larger Madinah? (3.103)

431 Muflih, aflaha, falah: the root idea is attainment of desires; happiness, in this world and the next; success; prosperity; freedom from anxiety, care, or a disturbed state of mind;-the opposite of 'azab in the next verse, which includes: failure; misery; punishment or penalty; agony or anguish. The ideal Muslim community is happy, untroubled by conflicts or doubts, sure of itself, strong, united, and prosperous: because it invites to all that is good; enjoins the right; and forbids the wrong,-a master-stroke of description in three clauses. (3.104)

432 The "face" (wajh) expresses our Personality, our inmost being. White is the colour of Light; to become white is to be illumined with Light, which stands for felicity, the rays of the glorious light of Allah. Black is the colour of darkness, sin, rebellion, misery; removal from the grace and light of Allah. These are the Signs of heaven and hell. The standard of decision in all questions is the justice of Allah. (3.106)

433 Cf. ii. 210. (3.109)

  Yusuf Ali Quran Translation
Surah Al-i'Imran Ruku 1
Surah 3
Madina (89) 200 Ayahs 19 Rukus

Og Allah Subhana Wa Ta'ala vet best.

 

Jihad.

Back to Top
Sami View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 26 Januar 2006
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 17
Direct Link To This Post Posted: 03 Februar 2006 at 20:33

allle som bor i norge er jo kristene ,  OG VIST IKKE ! så hvorfor lever alle under det norske flage   ( -----+-- ) det er et kors ! Et kristen kors !

Så hvorfor brene det norske flage ?  Når de kan bare velge å ikke leve under det ? det vil holde i mase vis !

Så de brener det norske flage av raseri !  Men vist de eller dem får ASYL i Norge, så kommer dem til å gleme det og bare tenke på Penger !

Selv om det Norske flage er et kristen kors og symbol (------+--)  og dise muslimene vet det , så bryr de seg ikke om det , får kun noen 1000 kroner

Ja får kun noen 1000kr så lever DU og dere under et Kristen Flag eller Symbol                                (-------+--)         og Konge !  Og dete plager ikke DEG eller noen av DERE     hmmmmm !

 

 



Edited by Sami
Back to Top
Abu Zarr View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15 Mai 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 2450
Direct Link To This Post Posted: 03 Februar 2006 at 20:59
Sami en morsom kar. Ingen blir dø hittil av brennig flag, men hva har mistet norske jetflyer i afganistan og soldater i irak, for dette skyld?
Back to Top
Sami View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 26 Januar 2006
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 17
Direct Link To This Post Posted: 03 Februar 2006 at 21:34

 

Hvor er de 5 eller 10 Imaanene av KABBA ? Når de ser at Islam er mer Sheitan Islam, og ikke ALLAH Islam !

Hvordan kan det ha seg at de som hvet mest om ISLAM ( de 5 eller 10 Imaams of KABBA ) ikke er noen sted å se i MEDIA eller i Konferanse møte !!

Når det gjelder ISLAM og at Islam er på gale veier av FOLK ! Så er det noen VERDILØSE  IMAANER , som kommer fra Aafganistan , Pakistan , Iran ,Irak ,Egypt og så vidre , og skal leke Profeter som prøver å bringe fred !

Se på hva dise Verdiløse Falske IMAANENE fra disse Landene, se hva de har gjort mot sitt eget Hjemmland ! Og mot sine egene FOLK !

Hvorfor kan ikke dise FALSKE og Selv Intereserte IMAANENE bøye seg ned får de ( 5-10 ) Beste  IMAANS of KABBA ????????

Vist dise Falske kun Selvintereserte IMAANENE holder kjeften og gåt under de 5-10 BESTE Imaanene i KABBA , så vil alle  MUSLIMSKE LAND VÆRE SOM MEKKA i SUDI ARABI  og som MUSLIMENE der .. RIKE , SIT EGET LAND , FRED og på DEN RIKTIGE ISLAM    ALLAH VEIEN ?

 

Hvorfor vil ikke muslimere bli som dem i KABBA - Mekka Saudi Arabia ?

Hvorfor vil ikke muslimere bli ledet av 5-10 beste IMAANER av KABBA ?

 

 

 

 



Edited by Sami
Back to Top
anne View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 04 Desember 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 95
Direct Link To This Post Posted: 03 Februar 2006 at 21:44

Jihad:Takk for ditt svar.Her er noe som er klart for meg,noe er alikevel uklart. Dette er et tema som er vanskelig å kunne debattere her på dette forumet,da det ofte kommer sterke reaksjoner om man ikke deler synet på alle punktene i ditt innlegg. Å stille spørsmål er ikke det samme som å drive propaganda for den ene eller andre grupperingen. Med dette sagt gjør jeg derfor et forsøk på å stille noen spørsmål,som jeg håper å få svar på. 

1: Hvorfor er det slik at shahabaene har en så sterk plass,når man kan lese i bl.a Bukhari at profeten sa: " On the day of resurrection some of my companions will come to me but they will be taken away from the pond.I will say: O my Lord,they are my companions. He will say: You do not know what they have changed after you.They have turned back on their heels."

2: De fire skolene.Jeg ser hva du skriver,men forstår ikke at disse fire skal eie sannheten til evig tid.Hvorfor er det slik?

Back to Top
Jihad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 30 Januar 2006
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 263
Direct Link To This Post Posted: 03 Februar 2006 at 21:47

Kjære bror Sami!

Jeg forstår at du er frustrert over visse hendelser og visse typer mennesker, og at vi Muslimer er ikke helt hva vi burde være.

Men Sami, en å kverulere , peke negativitet ovenfor visse mennesker, er det da ikke bedere å se på hva som er positivt? ... du er dermed ikke bedere hvis du Peker mid den derre fingeren din her og der , hva du burde gjøre i dette tillfellet er at du snur indeks fingeren din og peker den mot deg selv, og så sier du :" HVA HAR DU GJORT FOR Å OPPMUNTRE DET DU PEKER PÅ" til en positiv rettning.

Og bror Sami, jeg tror du er på feil tråd med denne diskusjonen du har startet, her snakker vi om ett litet vers i Koranen angående å "holde repet av Allah"

Må Allah gi oss forståelse  - Ameen!

 

Jihad.

Back to Top
Jihad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 30 Januar 2006
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 263
Direct Link To This Post Posted: 03 Februar 2006 at 23:31

Takk for at du tok deg tid til å lese det, det du fikk med i hvertfall.

Jeg har forberedet meg for de som skulle debattere , jeg tar det som en utfordring, men hvis de blir arrogante, da har jeg nådd min restreksjon. (forsøket verdt :) )

1: " On the day of resurrection some of my companions will come to me but they will be taken away from the pond.I will say: O my Lord,they are my companions. He will say: You do not know what they have changed after you.They have turned back on their heels."

Hvis du har referanse til denne hadith, hadde vært fint.

Hva jeg kan forstå så langt er den "pond" dammen, er at den som får muligheten til å drikke fra denne , blir igjen aldrig tørst for uendelig. (Må Allah gjøre oss av dem ameen)

En Shahabas definisjon er at han har sett Profeten av Allah(swt), og i tillegg fulgt Hans opplæring til det fulleste definisjon av tro, og deretter dør med denne troen.( bli gammel, i krig osv).

Altså en Shahabah kommer med 100% Islam.

"radhiyal la_hu anhum wa radhu_ anh" Allah well pleased with them and they with Him"

 

2: De fire skolene.Jeg ser hva du skriver,men forstår ikke at disse fire skal eie sannheten til evig tid.Hvorfor er det slik?

Det finnes 73 veier ifølge en hadith

The Prophet (peace be upon him) said: The Jews were split up into seventy-one or seventy-two sects; and the Christians were split up into seventy one or seventy-two sects; and my community will be split up into seventy-three sects.

Sunan of Abu-Dawood

Hadith 4579 Narrated by AbuHurayrah

 

Og bare 1 vei igjennom dem alle er riktig.

Hvis du ser på tidligere inlegg, vil du se samenhengen.

Hvis du har muligheten til å se på fiq(islamsk lov, fiq us sunnah) da forstår du hvor den ble filtrert, ett eksempel på fiq er :

Purification

The shari'ah has divided water into four kinds:

1. mutlaq water,

2. used water (for purification),

3. water mixed with pure elements and

4. water mixed with impure elements. We shall discuss each of them separately.

Fiqh-us-Sunnah
Fiqh 1.1

* De fire skolene er autentiske alle sammen

* Ulema i tider har forklart at hvis man velger en av de skolene så skal man stå på den, og ikke blande med de andre, og heller ikke diskutere rett og galt.(mellom skolene div emner)

* Når man har studert sin skole og kunnskaps bevistheten er kommet til en viss terskel(med praksis og noen år på ryggen ), er da ikke nødvendig følge en spesifik skole, men heller jobbe videre mot målet.

Det sørglige vi ser for oss idag, er at alle leker mufti, alim, og ulema UTEN å forstå dens fatale konsekvens, disiplin er mangel vare, tolmodighet er ufullstendig, og kunnskapen lekker i alle ender.

Håper dette ga ett bedere forsåelse.

Og Allah Subhana wa ta'ala vet best.

Jihad.

Back to Top
Jihad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 30 Januar 2006
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 263
Direct Link To This Post Posted: 03 Februar 2006 at 23:46

Må også legge til at hadde det ikke vært for skolene så hadde ikke fiq blitt implementert, da hadde vi hatt mange problemer idag, men for å gå litt dypere in i dette har jeg et kort eksempel som ikke er fullstendig, bare en del av konteksten er limt in, og her ser du et viktig emne som Salaat, og hvordan den ble flitrert (de skolene)  til fiq us sunnah :

 

In law, there is no way for one who leaves a salah intentionally to make its qada'

He may however, resort to increasing his voluntary and supererogatory acts. Ibn Hazm has thoroughly discussed this question. The following is a summary of what he says on this subject:

Concerning one who leaves a salah intentionally until its time expires, he will never be able to make up for that salah. Such a person should turn to Allah and ask His forgivness and increase his good deeds and nawafil in order to increase his weight [of good] on the Day of Resurrection. Abu Hanifah, Malik, and ash-Shaf'i say that he can make up the prayer after its time has expired, and Malik and Abu Hanifa even say that if a person intentionally misses a prayer or a few prayers, then he is to make up those prayers before he prays the present salah, even if he has missed all five prayers and should, while making them up, miss the present salah. They say that if he missed more than five prayers, he is to begin by praying the salah whose time is present [and then he is to make up the prayers he missed]. The proof for our position [i.e, the position of Ibn Hazm] is found in the words of Allah, the Exalted: "Woe unto the worshippers who are heedless of their prayers,'' and: "And then there succeeded them a later generation who wasted the prayers and followed their own lusts, but they will meet with destruction." If one who intentionally misses a salah could make it up later, then why is it mentioned with affliction or transgression? Of course, there is no affliction or transgression on one who delays the salah. But the case of one who procrastinates until the last portion of its permissible time expires is quite different. Allah, the Exalted, has appointed certain times for the fard salah; both the beginning time and the ending time for the salah have been established, and there is no difference between praying a salah before its time and praying it after its proper time elapses because, in both cases the salah is not performed within its prescribed time. This is not to draw an analogy between one and the other but it is applying the same rule to them as they both must be performed within the limits set by Allah. Allah, the Exalted, says: "Whoever transgresses the limits set by Allah has verily wronged his own soul!"

Fiqh-us-Sunnah
Fiqh 2.99a

Back to Top
anne View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 04 Desember 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 95
Direct Link To This Post Posted: 04 Februar 2006 at 00:20

Hvorfor er det  slik at imam Al Shabi og imam Muhammad Al Fadikh,som også hadde stor kunnskap ikke fikk åpne sine egne skoler? Hvorfor er det akkurat de fire? Det må jo finnes et svar på det.

Denne linken startet med et spørsmål om Guds rep.Er disse fire skolene en del av Guds rep? Ligger ikke svaret om hva som er repet, kun i Koranen,og der alene?

Jeg er av den oppfatning at mange har lekt ulema,mufti osv. opp igjennom tidene.Det er derfor viktig å ta en dialog på dette i 2006.Vi trenger ikke være enige,trenger ikke å nødvendigvis forstå hverandres utgangspunkt.Men en viktig forutsettning, er å vise hverandre respekt.

Back to Top
socrates View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06 Desember 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 1848
Direct Link To This Post Posted: 04 Februar 2006 at 00:38

Han har fastsatt for dere som religion det Han bestemte for Noa, det Vi har åpenbart for deg, og det Vi bestemte for Abraham og Moses, og Jesus: «Overhold religionen! Unngå splittelser deri!» Det er hardt for avgudsdyrkerne, det du kaller dem til. Gud utvelger for dette dem Han vil, og leder dit de botferdige.

 

 25 30 Sendebudet sier: «Herre, mitt folk skyr denne Koran.»



Edited by socrates
Back to Top
Jihad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 30 Januar 2006
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 263
Direct Link To This Post Posted: 04 Februar 2006 at 01:19

Nei svaret ligger ikke kun i Qruaan Kareem.

Repet går igjennom tiden fra profeten Muhamed (saw) til hva vi har idag.

PGA : første søylen i islam omhandler nettopp Quran og Hadith som betyr at man prinsipielt følger ordre av Allah spesifikt vist av Muhammed (saw).

I Quranen finner du mange kilder, der Allah(swt) spesifikt "oh men of understanding, Oh you who belive, You with sence , whom Allah has given knowledge to, only those who has the knowledge can grasp its true meaning, osv korigerer router oss via profeten (saw) som har fortalt oss i hadith, og kommende eventer som skulle skje etter han, Tabi¨in og tiba tabi'in, kompanjonene til profeten(saw) og en av ti'iba tabei'in er Abu hanifah (ra).

Tauet er fra Kalima tayyiba til Tabi'in til tiba tab'in relevent, nettopp pga referansene finnes både fra Quraan og Hadith.

I over 800-900 år har de skolene blitt fulgt, skal vi da 2006 finne våre egne løsninger? (tro meg da blir det komplekst)

"Vi trenger ikke være enige,trenger ikke å nødvendigvis forstå hverandres utgangspunkt.Men en viktig forutsettning, er å vise hverandre respekt."

Der tar du delvis feil Søster, alle og enhver muslim må jobbe for å nå ett mål, det er å vær under Allah med en mening, og en tro slik som det skal være.

Allah er 1, islam har 73 veier og bare 1 vei er riktig, det den vi alle skal finne, med full disiplin ovenfor, arlighet og oppriktighet bare for Allah swt skyld.

Derimot er jeg helt enig med deg, er å vise hverandre respekt, i islam er  det respekt som binder oss mennesker sammen.

Back to Top
imam_sandnes View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13 Desember 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 2999
Direct Link To This Post Posted: 04 Februar 2006 at 23:44

< => Assalmo Alaikom!

Jeg har lyst å nevne noe viktig om de fire lovskolene.

Når vi snakker om de 4 lovskolene, så kan det være at en forstår det slik at det var 4 lærere og deres studenter.

Men det var ikke slik grunnlage til skolene ble til. De fire Imamene var ikke alene, de hadde mange lærde imamer med dem.

F.eksempel det står i bøkene at Imam Abo Hanifah r.a. hadde møte der det pleide å å være mange lærde. De satt og diskuterte timevis på forskjellige tema.

Når alle ble enige om en ting, så skrev de det ned. Slik ble det til Abo Hanifah lovskolen.

De andre lovskolene er ikke grunnlagt på en person.

Det er mange saker som MÅ forandres pga. dagens nødvendighet. Det er mange saker som vi ikke følger lovskolene våres eller følger andre lovskoler pga. dagens nødvendighet.

Det er ikke imamene eller lovskolene vi følger, det er KORANEN OG HADITH.

Men imamene var nær tiden til Profeten og sahabah og 1. og 2. generasjonen etter sahabah.

 

Allah vet best! 

Back to Top
socrates View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06 Desember 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 1848
Direct Link To This Post Posted: 04 Februar 2006 at 23:48

72 15 Men de som følger egne veier, de blir brensel for helvete.’» 

43-37 De stenger dem ute fra veien, men de tror at de er ledet rett.

76-29Dette er en formaning, og den som vil, tar veien til sin Herre. 



Edited by socrates
Back to Top
Abu Zarr View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15 Mai 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 2450
Direct Link To This Post Posted: 04 Februar 2006 at 23:57

Originally posted by socrates

72 15 Men de som følger egne veier, de blir brensel for helvete.’» 
< =>

De som gått langt fra den riktig veien: er mer presis.

Back to Top
Jihad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 30 Januar 2006
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 263
Direct Link To This Post Posted: 05 Februar 2006 at 01:12

JazakAllah Khair Imam S.

Stemmer, Qruaan og Hadith er hva vi følger.

 

 

Ayah 15

Yusuf Ali : But those who swerve they are (but) fuel for Hell Fire *

Pickthall : And as for those who are unjust, they are firewood for hell.

Transliteration Wa am mal qa_situ_na faka_nu_ lijahan nama hataba_

 

Tafsir Yusuf Ali : * An unjust life carries its own condemnation. It does no good to itself or to any one else. It bears no fruit. It becomes merely fuel for the Fire of Punishment

 

 

72 15 Men de som følger egne veier, de blir brensel for helvete.’»

( skulle da heller vært : "Og for de som er urettferdige, de er brensell for hellvete " )

 

Passer liksom ikke helt!

 



Edited by Jihad
Back to Top
socrates View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06 Desember 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 1848
Direct Link To This Post Posted: 05 Februar 2006 at 12:41

imam sandnes seier?

Men imamene var nær tiden til Profeten og sahabah og 1. og 2. generasjonen etter sahabah.

 langt fra .hadith(Bukhari og Muslim ca 255 h) skrivet etter 5eller 6 generasjonen etter profeten.og det var før disse De fire Imamene .

 

Back to Top
socrates View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06 Desember 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 1848
Direct Link To This Post Posted: 05 Februar 2006 at 16:54
Back to Top
anne View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 04 Desember 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 95
Direct Link To This Post Posted: 05 Februar 2006 at 19:41
Originally posted by Jihad

Nei svaret ligger ikke kun i Qruaan Kareem.

Repet går igjennom tiden fra profeten Muhamed (saw) til hva vi har idag.

PGA : første søylen i islam omhandler nettopp Quran og Hadith som betyr at man prinsipielt følger ordre av Allah spesifikt vist av Muhammed (saw).

I Quranen finner du mange kilder, der Allah(swt) spesifikt "oh men of understanding, Oh you who belive, You with sence , whom Allah has given knowledge to, only those who has the knowledge can grasp its true meaning, osv korigerer router oss via profeten (saw) som har fortalt oss i hadith, og kommende eventer som skulle skje etter han, Tabi¨in og tiba tabi'in, kompanjonene til profeten(saw) og en av ti'iba tabei'in er Abu hanifah (ra).

Tauet er fra Kalima tayyiba til Tabi'in til tiba tab'in relevent, nettopp pga referansene finnes både fra Quraan og Hadith.

I over 800-900 år har de skolene blitt fulgt, skal vi da 2006 finne våre egne løsninger? (tro meg da blir det komplekst)

"Vi trenger ikke være enige,trenger ikke å nødvendigvis forstå hverandres utgangspunkt.Men en viktig forutsettning, er å vise hverandre respekt."

Der tar du delvis feil Søster, alle og enhver muslim må jobbe for å nå ett mål, det er å vær under Allah med en mening, og en tro slik som det skal være.

Allah er 1, islam har 73 veier og bare 1 vei er riktig, det den vi alle skal finne, med full disiplin ovenfor, arlighet og oppriktighet bare for Allah swt skyld.

Derimot er jeg helt enig med deg, er å vise hverandre respekt, i islam er  det respekt som binder oss mennesker sammen.

Back to Top
anne View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 04 Desember 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 95
Direct Link To This Post Posted: 05 Februar 2006 at 19:58

Uff, her ble det en liten feil..Prøvde å klippe ut noe fra innlegget,også ble det bare tull.

Jihad: Du sier at fordi skolene har blitt fulgt i 8-900 år,så er det unødvendig å se nærmere på dette i dag.Dette er jeg ikke enig i.Det er ingen grunn for, at fordi de har fungert som rettningsgivende lovskoler i lang tid,ikke kan revurderes på nytt i dag.

Imam Sandnes: At de fire Imamene ikke åpnet skolene"alene" er jeg selvfølgelig klar over.Men jeg tror ikke nødvendigvis at anntallet imamer som har tatt del i dette,gjør saken anderledes for min del.Det er litt rart syns jeg,at en gruppe menn skal utforme rettningslinjer,for så å "stenge" for senere diskusjon og eventuell kritikk. Hvorfor skulle ikke skolene debattere med hverandre feks.?

 

Back to Top
Jihad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 30 Januar 2006
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 263
Direct Link To This Post Posted: 05 Februar 2006 at 20:34

Anne du må forstå dette i dybden, jeg tror mye av hva som er sagt her er tydlig vis uklar for deg.

I omstendigheten er det da ikke obligatorsik, men sterkt annbefalt å følge en av de skolene til man når riktig bevisthetsnivå og dypere kunnskap om Islam.

Back to Top
anne View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 04 Desember 2005
Location: Norway
Online Status: Offline
Posts: 95
Direct Link To This Post Posted: 05 Februar 2006 at 21:58

Jihad: For å oppnå en dypere forståelse og kunnskap om Islam,er det viktig å holde seg til de rette kildene. Jeg er klar over at det ikke er obligatorisk for alle å følge en av de fire lovskolene.Men det er et faktum at disse står sterkt i mange og store miljøer. Og som du selv sier så er det anbefalt å følge de. Det vil si at disse pr i dag utgjør en stor del av mange muslimers praksis og prinsipper. Sammen med Koranen og hadither.Når vi skal prøve å deffinere hva Guds rep er ,må vi gå i dybden,det er jeg enig i. Er det slik at alle hadither er autentiske? For alt som innlemmes i Guds rep MÅ være i overenstemmelse med Koranen.Dersom noe ikke er det vil man komme feil ut. Det gjelder de fire lovskolene også.For alt dette henger sammen. Lovskolene er ikke viktig isolert sett,men prinsippet omkring hva man bygger sin tro og på,og hvorfor,er det.

 

 

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.06
Copyright ©2001-2007 Web Wiz

This page was generated in 0.096 seconds.

Copyright © Islam.no
All rights reserved
Alle henvendelser:
post@islam.no
Den Islamske Informasjonsforeningen
Postboks 4637 Sofienberg
0506 Oslo
Hvem er vi?
Om islam.no
Developed by:
Active interface
Design by:
Inspiral design