Lørdag, 14.12.2019 - 17. Rabi' Thani 1441 h.

Om Islam

SPØRSMÅL OG SVAR

Marsipangris

Spørsmål

Har muslimer lov å spise marsipangris? Det er jo en "gris" av utseende, men er laget av marsipan. Skal muslimer holde seg borte fra alt som har med gris å gjøre?

Svar

Salam. Bror (eller søster) Ikke la deg bli lurt av ord og begrep. Svin er haram, men da tenker man på det virkelig er svin. Det finnes noe som på arabisk heter "Havets gris", men dette er vel fisk. Det er halal. Kal gjerne vin for Coca, det fortsetter å være haram. Kal marsipan for gris eller for hva det måtte være, det fortsetter å være halal. Regelen i fiqh er ”Poenget er virkeligheten og ikke navn og betegnelser” (dårlig oversettelse, som alltid) Wassalam. Basim Ghozlan

  • Basim Ghozlan
  • 18.12.2003